زودنویس
مرجعی برای تولید محتوا، بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا
درباره وبلاگ


من مسعود معاونی هستم، بلاگر و وبمستر که از سال 1393 به تولید محتوا در زمینه موضوعات فناوری و های تک می‌پردازم.

مدیر وبلاگ : مسعود معاونی
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ادامه تحصیل در دهه های اخیر به دغدغه اصلی اقشار مختلف مبدل شده است، کارشناسان می گویند بهترین محل تحصیل دانشگاهی است که شما را به هدفتان می رساند ... حتی اگر از آن ها دور باشید.

سال هاست که تحصیل در دانشگاه های آنلاین در بین بسیاری از مردم رواج یافته است. تنها در ایالت متحده آمریکا بالغ بر یک میلیون نفر درحال گرفتن مدارک معتبر تحصیلی خود از این سیستم های آموزشی در رشته هایی چون آموزش و پرورش، پرستاری، فناوری اطلاعات، بازرگانی، حسابداری، مهندسی نرم افزار، حقوق جزایی، مدیریت مراکز بهداشتی و درمانی و سایر رشته های موجود هستند. پیش بینی می شود که تا سال 2007 از هر 10 دانشجو یک نفر به طور تمام وقت در سیستم های آموزشی آنلاین ثبت نام کند.

سایت تخصصی بزرگراه فناوری در گزارش پیرامون دانشگاه های آنلاین جهان و روند رو به رشد آموزش الکترونیکی مطالب ارزنده ای ارائه کرده است که خلاصه ای از این اطلاعات در این گزارش آمده است:

دکتر مایکل کری (Karry Michael  ) دانشیار فناوری تعلیم و تربیت دانشگاه جورج واشنگتن در این باره می گوید: "مردم وقتی به سیستم های آنلاین آموزشی نگاه می کنند، تصور می کنند که این سیستم ها به سیستم سنتی لطمه وارد می کند. ولی من فکر می کنم در کل، سیستم آموزش و پرورش درحال رشد و تکامل است. بسیاری از افرادی که به واسطه داشتن کار تمام وقت و یا والدینی که مجبور به نگهداری از اطفال خود هستند و امکان شرکت در کلاس های سنتی و متداول را ندارند، می توانند به راحتی از طریق اینترنت به تحصیل خود ادامه دهند."

آموزش از راه دور برای اولین بار در قرن 19 به عنوان تحصیلات مکاتبه ای (Stuby Corresponbence  ) شناخته شد. پس از چندی تحصیلات مکاتبه ای با استفاده از سیستم پستی فراگیر شد و مدارس و دیگر موسسه های دارای صلاحیت به ارایه آموزش از راه دور با استفاده از پست پرداختند و ارتباط نوشتاری معلمان و دانش آموزان را برقرار کردند. 

تعریف آموزش مجازی

منظور از  Learning-E  یا آموزش الکترونیکی به طور کلی بهره گیری از سیستم های الکترونیکی مثل کامپیوتر، اینترنت، دیسک های چندرسانه ای، نشریه های الکترونیکی و خبرنامه های مجازی نظایر این هاست که با هدف کاستن از رفت و آمدها و صرفه جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتر و آسان تر صورت می گیرد.

سیستم ها ی آموزش الکترونیکی گاهی می توانند جایگزین کلاس های حضوری هم باشند. در عین حال برای افراد سخت کوش و علاقه مند می تواند مکمل کتاب و کلاس باشد. در یک جمله می توان گفت  Learning-E  آوردن یادگیری برای مردم است به جای آوردن مردم برای یادگیری. در یادگیری الکترونیکی غیر از اینترنت، دیسک های آموزشی، ویدئوهای آموزشی و همچنین ماهواره استفاده می شود .آمار نشان داده است که در سال 1999 بالاترین روش آموزش الکترونیکی با 53 درصد مربوط به دیسک های آموزشی می شده است، ولی برای سال 2006 پیش بینی می شود که  Learning-E  مقام اول آموزش را با 63 کسب کند.

آینده سیستم آموزشی آنلاین چنان روشن است که روبرت مرداک غول رسانه ای جهان هم اکنون درحال سرمایه گذاری در جهت راه اندازی بزرگ ترین دانشگاه مجازی دنیاست.  Learning-E  باعث رشد اقتصادی شرکت ها و مراکز تجاری در دنیا شده است. مرکز  IDC  اعلام کرده، رشد اقتصاد در زمینه  Learning-E  در سال 2000 از 4/3 میلیارد دلار به 1/23 بیلیون دلار در سال 2004 رسید که این رقم یک رشد 68 درصدی را در هر سال نشان می دهد.

آموزش الکترونیکی روش های آموزشی کنونی را تکمیل می کند و در بعضی از موارد جایگزین آن می شود. یکی از رویکردهای اصلی آموزش الکترونیکی، آموزش ترکیبی به معنی به کارگیری بیش از یک رسانه در امر آموزش است که از این موارد می توان به ترکیب آموزش توسط معلم و ابزارهای بر پایه وب اشاره کرد که البته با این روش، آموزش الکترونیکی جایگزین آموزش کنونی نمی شود، بلکه آن را تکمیل می کند. هرچند که در موارد بسیاری آموزش الکترونیکی به تنهایی می تواند پاسخ گوی نیازهای آموزشی باشد.ادامه مطلب........

ارتباطات مجازی

تحقیقات صاحب نظران نشان داده است که 75 درصد از کلاس های آنلاین به طور غیرهم زمان انجام می شود. این به این معناست که دانشجویان می توانند به راحتی با استادان خود ارتباط برقرار کرده و در کلاس درس شرکت کنند، بدون اینکه این کار را هم زمان با استادان و یا سایر دانشجویان انجام دهند. این خاصیت به ویژه برای دانشجویانی که در نقاط دیگری از جهان دارای ساعات متفاوتی با مرکز آموزشی هستند بسیار ارزشمند است. البته سیستم های آموزشی آنلاین نیز در شرایط خاصی ایجاب می کنند که استادان و دانشجویان هم زمان وارد سیستم اینترنت شوند.

برخلاف اینکه در آمریکا استفاده از اینترنت با سرعت  بالا درحال افزایش است، هنوز تعداد زیادی از دانشجویان سیستم های آموزشی آنلاین از روش های مطمئن اینترنت با خط تلفن استفاده می کنند.

هزینه کلاس ها

یک نکته مهم که باید آن را برای کلیه سیستم های آموزشی آنلاین و غیرآنلاین مورد توجه قرار داد، هزینه است. گرفتن مدرک در کل هزینه بر است. سیستم های آموزشی آنلاین در نگاه اول ارزان تر از سیستم های سنتی به نظر می رسند. در یک نگاه گذرا و سطحی ممکن است که کاربران تصور کنند سیستم های آموزش و پرورش آنلاین ارزان تر هستند، چراکه این مراکز آموزشی قیمت های کمتری را ارایه می دهند و دانشجویان در کلاس های کمتری شرکت می کنند. اما چنانچه به طور کلی به این مسئله نگاه کنید، درمی یابید که هر دو سیستم در واقع دارای هزینه یکسانی هستند. در صورتی که هزینه های مربوط به شهریه ثبت نام و تهیه وسایل و مواد لازم برای کلاس های آنلاین در نظر گرفته شود، درمی یابیم که این دو سیستم تقریبا یکسان هستند. 

اما سیستم های آموزشی آنلاین به ویژه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه هستند، زیرا آن ها می توانند در هزینه هایی چون هزینه مسافرت و تهیه مسکن و هزاران هزینه های کوچک دیگری که به دنبال نقل  مکان به یک منطقه جدید پدیدار می شود، صرفه جویی کنند. علاوه بر صرفه جویی های مالی، شما می توانید با شرکت در کلاس های آنلاین در وقت خود نیز صرفه جویی کنید.

ارزیابی مجازی

به منظور ارزیابی مراکز آموزشی آنلاین، دانشجویان به طور معمول به چهار نکته اصلی توجه می کنند: "اعتبار، عوامل تکنولوژیکی، نام دانشگاه و مرکز آموزشی و البته هزینه." اعتبار و امتیاز یک مرکز آموزشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. هر چقدر یک مرکز آموزشی از اعتبار بیشتری برخوردار باشد، دارای سیستم آموزشی بالاتری نیز خواهد. از نظر عوامل تکنولوژیکی هم دانشجویان بیشتر خواهان سیستم هایی هستند که بتوانند در آن با استادان و سایر دانشجویان ارتباط برقرار کنند، نه سیستم های خشکی که فقط دارای مطالب درسی بوده تا دانشجو بتواند آن ها را چاپ کند و به خاطر بسپارد و یا جلسات بحث یک طرفه ای که دانشجو می تواند سوالات خود را در آن مطرح کند. در این جاست که مسئله آنلاین بودن غیرهم زمان و همچنین نوع سیستم ارتباطی اینترنتی که یک مرکز آموزشی طلب می کند مطرح می شود. اعتبار نام دانشگاه بسته به انواع رشته هایی که هر مرکز به طور آنلاین ارایه می دهد و همچنین جامعیت مدارک آن ها تعیین می شود. در نهایت یکی از عوامل اصلی جهت ارزیابی دانشگاه های آنلاین هزینه آن هاست.

عوامل فرعی دیگری نیز در این ارتباط مورد توجه قرار می گیرند. برای مثال تعداد دانشجویان هر کلاس چند نفر است که در پاسخ این سوال باید بگوییم تعداد مناسب برای کلاس های آنلاین معمولا 15 نفر است. برای دانشجویان بسیار مهم است که بدانند استادان آن ها با چه ضوابط و کیفیتی برای تدریس انتخاب می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهترین دانشگاه های آنلاین

 

دانشگاه فینیکس: ebu.phoenix.www

رشته های آنلاین ارایه شده: این مرکز آموزشی 23 رشته مختلف در سطوح لیسانس و فوق لیسانس در زمینه های پرستاری، حقوق جزایی، بازاریابی و آموزش و پرورش ارایه می دهد. علاوه بر این، این دانشگاه دوره های کوتاه مدتی را به همراه گواهی مربوطه ارایه می کند. پرطرفدارترین رشته های این مرکز عبارتند از فناوری بازرگانی، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان.

والدن: ebu.walben.www

رشته های آنلاین ارایه شده: دانشگاه والدن دارای 24 رشته مختلف آنلاین است. رشته بازرگانی و امور اداری تنها رشته لیسانس این دانشگاه است. بقیه رشته ها مانند بهداشت عمومی، بازاریابی، روانشناسی، علوم انسانی و سایر رشته ها در سطح فوق لیسانس ارایه می شوند.

رجیس:org.regis.www

رشته های آنلاین ارایه شده: بازرگانی و امور اداری، فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، مدیریت، امور اداری عمومی، مهندسی نرم افزار و رشته های مختلف دبیری.

کالج الیس: ebu.nyit.ellis

رشته های آنلاین ارایه شده: حسابداری، علوم رفتارشناسی، بازرگانی و امور اداری، الکترونیک و ایمنی اطلاعات، ادبیات زبان انگلیسی، بازرگانی و امور اداری.

دانشگاه آیو: ebu.aiu.www

رشته های آنلاین ارایه شده: بازرگانی و امور اداری، مدیریت مراکز درمانی، توسعه و روانشناسی سازمانی، بازاریابی، فناوری اطلاعات، ارتباطات دیداری، حقوق جزایی و تعلیم و تربیت.

دانشگاه دوری:ebu.bevry.www

رشته های آنلاین ارایه شده: بازرگانی و مدیریت اداری، سیستم های اطلاعات کامپیوتری، فناوری اطلاعات بهداشتی، فناوری اطلاعات، مدیریت ارتباطات و شبکه، سیستم اداری شبکه، مدیریت فنی.

دانشگاه کرنل:com.ecornell.www

رشته های آنلاین ارایه شده: این دانشگاه در پنج زمینه مدارک خود را متمرکز کرده است: هتلداری و مدیریت سرویس های غذایی، مدیریت مالی، مدیریت استراتژیک و رهبری، مدیریت اضطراری و مدیریت منابع انسانی.

دانشگاه ریلند: ebu.umuc.www

رشته های آنلاین ارایه شده: 23 رشته لیسانس، 43 لیسانس با دانشنامه، 18 رشته فوق لیسانس، 38 رشته فوق لیسانس با دانشنامه و دکترا در رشته مدیریت. تعدادی از واحدها به صورت آنلاین ارایه نمی شوند.

دانشگاه استرایر:ebu.strayer.www

رشته های آنلاین ارایه شده: حسابداری، بازرگانی، آموزش و پرورش، مطالعات عمومی، امور اداری خدمات درمانی، فناوری اطلاعات و امور اداری عمومی. 

 

 

نوع مطلب : فناوری اطلاعات، 
برچسب ها : دانشگاه آنلاین جهان،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 19 مرداد 1394
مسعود معاونی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic